تبلیغات
منتظرظهور - مهدی در کلام پیامبر اعظم (صلوات الله علیه و آله)

برگرفته از آثار آیة الله سید محمد كاظم قزوینیروایاتى كه از پیامبر گرامى در مورد امام مهدى علیه السلام وارد شده است . بدون تردید بیشترین و بزرگترین دسته از روایات در این موضوع را تشكیل مى دهد كه برخى از آنها در بخشهاى گذشته ترسیم و برخى دیگر در بخشهاى آینده ترسیم خواهد شد. از شگفتیها در این مورد، این است كه بیشترین روایات موجود در كتابهاى اهل سنت پیرامون وجود گرانمایه حضرت مهدى علیه السلام ، از خود پیامبر گرامى است و این روایات نیز با سندهاى متعدد و مضامین و محتواى متنوعى وارد شده است .
این روایات گاهى ضمن گفتارى از امامان دوازده گانه ، نوید حضرت مهدى علیه السلام و ظهور عدالت جهانى او را به مسلمانان مى دهد و به صراحت خاطر نشان مى سازد كه او دوازدهمین آنان است .
و گاه از این حقیقت سخن دارد كه او از فرزندان فاطمه علیهاالسلام است .
گاه بیانگر این واقعیت مى باشد كه او از نسل سرفراز حسین علیه السلام است .
و گاه ترسیم گر این پیام است كه آن وجود گرانمایه نهمین امام از نسل حسین علیه السلام مى باشد.
در این بخش و بخشهاى آینده ، شما خوانندگان عزیز، آگاه خواهید شد كه پیامبر گرامى همواره در مناسبتهاى مختلف و موقعیتهاى بسیار و شرایط و مكانهاى حساس از وجود گرانمایه حضرت مهدى علیه السلام خبر مى داد.
و خود این مطلب نشانگر این واقعیت است كه آن حضرت به این موضوع حساس بالاترین اهمیت را مى داد وگرنه این اهتمام و عنایت به موضوع و تكرار و اصرار و پافشارى در آن چرا؟
به هر حال روایات رسیده از پیامبر(ص ) پیرامون داوزدهمین امام نور علیه السلام براستى بسیار است كه ما با رعایت اسلوب كتاب ، برخى از آنها را برگزیده و ترسیم خواهیم كرد.
روایت اول : حجت هاى خدا بر مردم پس از من ، دوازده نفرند

 ((سعید بن جبیر)) از ((ابن عباس )) و او نیز از پیامبر آورده است كه فرمود:
((ان خلفائى و اوصیائى و حجج الله على الخلق بعدى لاثناعشر، اولهم اخى و آخرهم ولدى .
قیل : یا رسول الله ! و من اخوك ؟
قال (ص ): على بن اءابى طالب .
قیل : و من ولدك ؟
قال (ص ): المهدى الذى یملاها _ اى یملاءها _ قسطا و عدلا كما ملئت جورا و ظلما. و الذى بعثنى بالحق بشیرا لو لم یبق من الدنیا الایوم واحد لطول الله ذلك الیوم حتى یخرج فیه ولدى المهدى ، فینزل روح الله عیسى بن مریم فیصلى خلفه و تشرق الارض بنور ربها و یبلغ سلطانه المشرق و المغرب
))

یعنى : حضرت فرمودند:
((جانشینان من و حجت هاى خدا بر مردم پس از من ، دوازده نفرند، نخستین آنان برادر من و آخرین شان فرزندم مى باشد.))
پرسیدند: ((برادر شما كیست اى پیامبر خدا؟))
فرمود: ((على بن ابى طالب ))
پرسیدند: ((فرزندتان كیست ؟))
فرمود: ((فرزندم ، مهدى است و همو كه زمین را لبریز از عدل و داد مى كند، همانگونه كه از ظلم و بیداد در آستانه ظهور او لبریز شده است .
بخدایى كه مرا بحق و بشارت دهنده برانگیخت اگر از عمر دنیا تنها یك روز باقى مانده باشد، خداوند آن روز را آنقدر طولانى خواهد ساخت تا فرزندم مهدى علیه السلام در آن روز ظهور كند، آنگاه عیسى بن مریم از آسمان فرود مى آید و به امامت او، نماز مى گذارد و زمین را به نور پروردگارش نورباران مى گردد و حكومت او به شرق و غرب گیتى گسترش مى یابد و زمین در قلمرو عدالت و قدرت او قرار مى گیرد.
))
روایت دوم : مهدى مردى از فرزندان من است
طبقه بندی: مهدویت و انتظار،
برچسب ها: امام مهدی، امام زمان، پیامبر اسلام، ظهور، امام علی،

تاریخ : شنبه 17 تیر 1385 | 10:15 ب.ظ | نویسنده : محمد مهدی | نظرات